Siemens Healthineers – jeden z wiodących dostawców technologii medycznych. Z innowacyjnych technologii i usług w obszarach diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, terapii oraz digitalizacji ochrony zdrowia korzysta każdego dnia około pięć milionów pacjentów na całym świecie. Celem Siemens Healthineers jest wspieranie świadczeniodawców w rozwoju medycyny precyzyjnej, transformacji usług zdrowotnych, poprawie doświadczeń pacjenta oraz cyfryzacji opieki zdrowotnej. Angażuje się w rewolucjonizowanie ochrony zdrowia i kształtowanie jej przyszłości. Więcej informacji dostępnych na stronie www.siemens-healthineers.com/pl
Kontakt:
Siemens Healthcare Sp. z o.o.
ul. Żupnicza 11
03-821 Warszawa
Tel. +48 228708059
Siemens Healthineers wprowadza na rynek pierwszy na świecie tomograf komputerowy z technologią zliczania fotonów (photon-counting)
- Naeotom Alpha pod względem jakości obrazów przekracza wszystkie dotychczasowe parametry techniczne.
- Zwiększenie rozdzielczości i zmniejszenie dawki promieniowania oznacza skokowy wzrost jakości obrazu nieosiągalny w przypadku konwencjonalnych skanerów TK.
- Dopuszczony do użytku klinicznego w USA i Europie, ponad 20 zainstalowanych aparatów, ponad 8.000 przebadanych pacjentów, ponad 500 zgłoszonych patentów związanych z technologią zliczania fotonów.
Siemens Healthineers wprowadza Naeotom Alpha, pierwszy na świecie skaner TK z technologią zliczania fotonów. Od teraz aparat ten jest dopuszczony do użytku klinicznego w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie. Konwencjonalne obrazowanie TK osiągnęło już swoje ograniczenia techniczne: rozdzielczość może być poprawiana tylko w niewielkim stopniu, a dawka nie może być znacząco zredukowana: Technologia zliczania fotonów umożliwia natomiast radykalną poprawę. Poprawa obejmuje zwiększenie rozdzielczości i zmniejszenie dawki promieniowania nawet o 45% w przypadku skanów o ultra wysokiej rozdzielczości (UHR) w porównaniu z konwencjonalnymi detektorami TK z filtrem grzebieniowym UHR. Byłoby to niemożliwe do osiągnięcia w przypadku detektorów konwencjonalnych. Skany z technologią zliczania fotonów zawierają więcej użytecznych danych, dzięki temu, że technologia zliczania fotonów bezpośrednio rejestruje każdy foton promieniowania rentgenowskiego i jego energię zamiast najpierw przekształcać go w światło widzialne, jak w przypadku konwencjonalnego obrazowania TK.
Połączenie tych czynników otwiera nowe możliwości, takie jak skanowanie płuc pacjenta z dużą prędkością i uzyskiwanie obrazów o wysokiej rozdzielczości wraz z informacjami spektralnymi – bez konieczności wstrzymywania oddechu przez pacjenta. Informacje spektralne pomagają również zidentyfikować tkanki w ciele, które, jeśli zasłaniają obszar zainteresowania, można nawet usunąć z obrazu. Pomaga to lekarzom w szybkiej diagnozie i umożliwia wczesne rozpoczęcie leczenia. Dzięki zmniejszeniu dawki promieniowania, regularne badania, takie jak badania przesiewowe w kierunku raka płuc z wykorzystaniem tomografii komputerowej, mogą stać się powszechnie dostępne dla większej liczby pacjentów. Ponadto wysoka rozdzielczość pozwala uwidocznić nawet niewielkie struktury, dzięki czemu decyzje kliniczne mogą być podejmowane ze zdecydowanie większą pewnością. Złożoność techniczna obrazowania TK z technologią zliczania fotonów wcale nie oznacza bardziej skomplikowanego użytkowania, dzięki myExam Companion od Siemens Healthineers.
„Ponad 15 lat temu w firmie Siemens Healthineers rozpoczęto prace nad tomografią komputerową z technologią zliczania fotonów (photon-counting) i jej zastosowaniami klinicznymi. Zawsze wierzyliśmy w jej ogromną wartość kliniczną i nieustannie nad nią pracowaliśmy wraz z naszymi partnerami” – mówi Philipp Fischer, dyrektor działu Tomografii Komputerowej w Siemens Healthineers. „Dzisiaj, wraz z wprowadzeniem Naeotom Alpha, robimy ogromny krok w kierunku poprawy opieki nad pacjentem w wielu dziedzinach klinicznych, skutecznie uwidaczniając rzeczy niemożliwe do zobaczenia przy użyciu konwencjonalnej tomografii komputerowej. Wymagało to radykalnego ponownego przemyślenia praktycznie każdego aspektu technologicznego tomografii komputerowej,” kontynuuje Fischer.
Ogromny wpływ na wiele dziedzin medycyny
Dziedziny medycyny takie jak kardiologia, onkologia i pulmonologia mają swoje własne, specyficzne wymagania odnośnie obrazowania medycznego. W obrazowaniu serca jest to uchwycenie serca podczas ruchu, co wymaga szybkości. Naeotom Alpha zapewnia szybkość dzięki konstrukcji Dual Source jednocześnie zapewniając informacje spektralne oraz wysoką rozdzielczość w celu usuwania przeszkód spowodowanych zwapnieniami. Umożliwia to ocenę diagnostyczną i pozwala większej liczbie pacjentów skorzystać z badania TK – nawet tych z dużą ilością zwapnień. Wysoka precyzja, na którą pozwala Naeotom Alpha, jest również niezwykle przydatna w onkologii, gdzie najważniejszym czynnikiem jest wiarygodna i spójna ocena postępu choroby. Dlatego obrazy kliniczne muszą być tak jednoznaczne i spójne, jak to tylko możliwe, aby pozwalały na podejmowanie właściwych decyzji. W pulmonologii obrazy muszą zawierać wszystkie istotne informacje przy jak najmniejszej liczbie skanów, aby uniknąć opóźnień w leczeniu i potencjalnie poważnych konsekwencji dla pacjenta. Naeotom Alpha spełnia te potrzeby, a często nawet je przekracza. Jego obrazy kliniczne zawierają więcej informacji niż było to możliwe kiedykolwiek wcześniej, co pozwala na precyzyjną diagnozę, obserwację i leczenie.
Rozszerzenie wiodącej roli obrazowania TK w podejmowaniu decyzji klinicznych
Skutki tej innowacji od Siemens Healthineers mają bardzo znaczące konsekwencje dla pacjentów i lekarzy oraz mogą dogłębnie zmienić sposób obrazowania TK: dzięki poprawie jakości obrazu, podnosi się wartość kliniczną szybkich i wiarygodnych diagnoz stawianych przez lekarza, co potencjalnie prowadzi do zmniejszenia niepewności lekarzy i pacjentów. Nowa technologia jest pomocna w niemal każdej dziedzinie klinicznej, ale szczególnie w przypadku, gdy konieczna jest ocena niewielkich struktur. Opinie klientów po przetestowaniu końcowej wersji aparatu to potwierdzają: „Pracujemy na naszym własnym tomografie Naeotom Alpha CT od kwietnia 2021 roku i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem początkowych wyników: w onkologii możemy dokładniej określić, z jakim typem nowotworu mamy do czynienia, a tym samym leczyć go w sposób bardziej efektywny. Przypomina to zasłonę, która się teraz podnosi. Nowa technologia stanowi radykalne ulepszenie w stosunku do poprzednich metod obrazowania. To zdefiniuje na nowo nasz kliniczny proces decyzyjny już po pierwszym skanie” – mówi Profesor Thomas Kroncke, MD, Dyrektor Department of Diagnostic and Interventional Radiology, University Hospital Augsburg1.
W ciągu ponad 15 lat badań nad obrazowaniem TK z technologią zliczania fotonów (photoncounting), firma Siemens Healthineers zgłosiła ponad 500 patentów związanych z tą technologią i ściśle współpracowała z partnerami klinicznymi w celu przetestowania i zatwierdzenia jej możliwości klinicznych i sposobów wykorzystania. W ciągu ostatnich lat zostało ocenionych i udoskonalonych sześć prototypów. W 2021 roku firma prezentuje pierwszy na świecie skaner TK z nową technologią, dopuszczony do użytku klinicznego. Ponad 20 aparatów zostało już zainstalowanych i jest wykorzystywanych w rutynie klinicznej. Do tej pory przebadano ponad 8000 pacjentów. Dzięki prędkości obrotu równej 250 milisekund oraz dwóch lampach rentgenowskich i dwóch detektorach (Dual Source), Naeotom Alpha jest nie tylko pierwszym na rynku systemem TK obrazującym w technologii zliczania fotonów (photon-counting), ale przede wszystkim wydajnym, szybkim i precyzyjnym tomografem komputerowym.
1 Oświadczenia klientów firmy Siemens Healthineers opisane w niniejszym artykule oparte są na wynikach, które zostały osiągnięte w indywidualnych okolicznościach u klienta. Ponieważ nie ma „typowego” szpitala lub laboratorium i istnieje wiele zmiennych (np. wielkość szpitala, różne przypadki, poziom wykorzystania IT i/lub automatyzacji) nie ma gwarancji, że inni klienci osiągną takie same wyniki.